Hledali jsme krásu v době covidové

  • by

Dnešní doba není lehká a o to důležitější je proto vzájemná lidská podpora, těšení se z maličkostí a hledání krásy v obyčejných věcech denního života. “Doba covidová” nás trochu zpomalila, umožnila nám rozhlédnout se kolem a všimnout si, že krásy je kolem nás spousta. 

S nápadem zachytit tuto krásu přišla předsedkyně Klubu aktivních seniorů při DoRA Centru v Plzni a vybídla nejen členy klubu, aby se snažili zachytit krásné okamžiky a podělit se s nimi prostřednictvím fotografií. Výsledkem je výstava s názvem Hledání krásy v době covidové, jejíž vernisáž se konala 5. listopadu v prostorách plzeňské kavárny Security Space & Café.

Tato akce byla výjimečná tím, že se na její organizaci podíleli lidé různého věku z různých organizací působících v Plzeňském kraji. K propojení a skvělé spolupráci došlo díky projektu MPSV ČR Senioři v krajích, který dal dohromady již výše zmíněný Klub aktivních seniorů a spolek Soužití 2001, z.s. Jeho činnost ve své úvodní řeči představila doc. MUDr. Milada Emmerová, CSc., jež stála u zrodu spolku. 

„Posláním Soužití je sdružovat všechny věkové kategorie, lidi s postižením a děti ze sociálně znevýhodněného prostředí, povzbuzovat je v umělecké tvorbě, a také jim přinášet nevšední kulturní zážitky,“ uvedla zastupitelka Plzeňského kraje. Aby bylo mezigenerační propojení dokonalé, svou troškou do mlýna přispěl i Klub Echo pro děti a mládež z Dobřan. Děti z Echa vyrobily pro autory fotografií srdíčko, které bylo na vernisáži slavnostně předáno koordinátorkou projektu Senioři v krajích Irenou Kadlčíkovou.  

Doprovodný hudební program zajistila umělecká agentura Lucky Art Agency, díky níž si přítomní mohli vyslechnout skladby v podání operní pěvkyně Miriam Čížkové v doprovodu klavíristy Štěpána Slavíka a dětí jejího pěveckého kroužku ze Světa Kvítek. Byl to mimořádný kulturní zážitek.

Akci svou přítomností podpořila Krajská rada seniorů Plzeňského kraje v zastoupení jejího předsedy JUDr. Miloslava Hory a čestného předsedy Leoše Jochece. A samozřejmě nemohli chybět ani autoři vystavených fotografií – Ladislav Šíf, Jana Kupcová, Václav Šperl, Václav Neužil, Stáňa Adamcová, Bohuslav Paďourek a Dagmar Hříbalová.

„Smysl této výstavy je udržet kulturní úroveň i v této “covidové” době, nepodléhat depresím a aktivně se podílet na vytváření krásy pro druhé. Výstava potrvá do 3. prosince a dle možnosti se stane putovní. A my se budeme těšit na další společné zážitky,“ uzavřela akci svými slovy Stanislava Adamcová.

za projekt MPSV ČR Senioři v krajích Irena Kadlčíková

za KRS PK Miloslav Hora

za KAS při DoRA centru Stáňa Adamcová